0 7 min 4 lata

Czym odgrodzić się od sąsiadów na wsi?

To pytanie jest szczególnie ważne, gdyż płot na wsi spełnia inną rolę, niż ogrodzenie w mieście. Płot na wsi powinien wyglądać przede wszystkim naturalnie, ale równie ważne jest to, że nie będzie pochłaniał naszego czasu na utrzymanie go w efektownym stanie tak aby na długie lata płot pozostawał jak nowy. Zwykle domy stawiane są frontem do ulicy. Tam też znajduje się wejście na posesję i do budynku. Warto więc sprawić aby przynajmniej ta część była o wiele bardziej reprezentacyjna od pozostałej.

Dobrym rozwiązaniem wydają się być żywe płoty. Jeśli chodzi o żywopłoty to mamy duże pole do popisu. Możemy go wykonać z krzewów liściastych lub iglastych, możemy wybrać takie gatunki które nawet zimą będą zielone. Jeśli wybierzemy rośliny liściaste to możemy zdecydować się na takie, które jesienią przybiorą najróżniejsze barwy od bordowej poprzez czerwone, żółte, aż do brązowych. Żywopłot ma niewątpliwie wiele zalet, daje latem cień, ozdabia ogród, sprawia, że kurz z ulicy i spaliny do nas nie docierają, no i oczywiście w jakiś sposób chroni nas przed hałasem z zewnątrz. Jeśli zależy nam na zielonym płocie nawet zimą, to w tym celu należy wybrać gatunki iglaste. Dobrze sprawdzają się tuje o zwartym pokroju np.’Smaragd’. Jeśli osiągną wysokość powyżej tej, którą założyliśmy można je bez problemu przyciąć od góry. Zanim posadzimy rośliny, które mają spełniać rolę zielonego płotu, zastanówmy się nad tym, czy ma to być ogrodzenie na całej długości naszej działki, czy tylko jakaś część ma być odgrodzona za pomocą roślin, tworząc w ten sposób miły zakątek, w którym można postawić altanę bądź inne meble ogrodowe.

Jak posadzić żywopłot?

Najlepiej dla ułatwienia postawić dwa paliki i rozciągnąć sznurek, wówczas wzdłuż prostej linii łatwiej będzie sadzić rośliny po jednej stronie sznurka, wyznaczając na całej długości odległości pomiędzy krzakami.

Jest także drugi sposób w jaki możemy posadzić krzewy, mianowicie tak aby się mijały. Wówczas wyznaczamy dwa rzędy co 30 – 40 cm.

Zanim jednak posadzimy jakiekolwiek rośliny trzeba przygotować ziemię. Przede wszystkim trzeba usunąć chwasty z miejsca gdzie mają być posadzone krzewy, a ziemię należy przekopać. Warto ją również przemieszać z piaskiem i zasilić kompostem.

Płoty drewniane

Drewniany płot kojarzy się niewątpliwie z wsią. Któż z nas nie kojarzy wiejskich drewnianych sztachet? Z pewnością mało jest takich osób. Tak jak żywopłot ma swoje wady i zalety, tak również drewniane sztachety posiadają swoje plusy i minusy. Faktem jest, że ogrodzeniem wykonanym z drewna będziemy mogli cieszyć się tylko wtedy, kiedy będziemy je odpowiednio konserwować i zabezpieczać przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych.

Płoty drewniane należy co roku malować i to najlepiej kilku warstwowo. Konserwację powinniśmy zacząć od naniesienia warstwy bezbarwnego impregnatu w celu zabezpieczenia drewna przed grzybami i insektami., dopiero potem należy nanieść inne preparaty zabezpieczające.

Płoty wiklinowe

Również posiadają w sobie dużo uroku. Wierzby od dawna zadomowiły się w naszych ogrodach z uwagi właśnie na swoją żywotność i niewielkie wymagania. Najlepiej do tego wykorzystać takie gatunki wierzby jak:

  • wierzbę wiciową (Salix viminalis)
  • wierzbę purpurową (Salix purpurea)
  • wierzba wawrzynkowa (Salix daphnoides)

Gatunki w/w posiadają kilka wspólnych cech: wytwarzają długie i proste pędy, które jednocześnie są bardzo giętkie, szybko też odrastają po ścięciu, no i przede wszystkim łatwo się ukorzeniają. Płot wykonany z żywej wikliny na pewno będzie wyglądał oryginalnie, ale również trzeba o niego dbać aby nie stracił kształtu płotu. W upalne dni trzeba zadbać o jego podlewanie. Wykonując pleciony płot z pędów wierzby, koniecznie trzeba sadzić pędy w miejscach nasłonecznionych. Jako sadzonki używa się zdrewniałe jednoroczne pędy.

Ogrodzenie z piaskowca i wapienia

Nieregularne bryły z piaskowca są dość trudne do ułożenia. Mimo to można z nich tworzyć nie tylko ścieżki, ale i słupki pomiędzy którymi znajdą się albo kute przęsła albo drewniane sztachety lub sztachety plastikowe. Piaskowce i wapienie posiadają naturalną barwę, są łatwe w obróbce, a i cena jest nie wysoka. Jednak dużym minusem jest to, że piaskowce należą do kamieni mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Niestety przy kontakcie z wodą, pod wpływem promieni słonecznych, a także niskich temperatur nabierają ciemnego koloru w odcieniu węgla brunatnego. Z czasem też pojawiają się n nich mech i glony. Ponieważ całe ogrodzenie wykonane z wapienia bądź z piaskowca sprawiają wrażenie konstrukcji ciężkiej, warto za ogrodzeniem również umieścić akcenty z piaskowca lub wapienia, może to być np. ogrodowa ścieżka, ławka w cienistym zakątku wykonana właśnie z kamienia, abo kamienne schody prowadzące na skarpę. Ogrodzenie z piaskowca możemy czyścić piaskarką lub pokryć jego powierzchnię specjalnym impregnatem zapobiegający niszczeniu. Nie należy używać ostrych narzędzi ani drucianych szczotek do zeskrobywania warstwy nalotowej z kamienia. Pamiętajmy, że ogrodzenia z piaskowca nie należy myć żadnymi detergentami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.