zakup samochodu
0 3 min 3 miesiące

Polacy każdego roku sprowadzają z zagranicy setki tysięcy pojazdów. Zakup auta z zachodu dla wielu osób jest złotym interesem, jednak niedoświadczeni kupcy często nie zdają sobie sprawy, jak wysokie mogą być koszty sprowadzenia auta na teren Polski. Zobacz, na co musisz zwrócić uwagę, jeśli rozważasz kupno samochodu zarejestrowanego w innym kraju.

Ile kosztuje sprowadzenie auta z zagranicy?

Koszty sprowadzenia auta z zagranicy nie zawsze są wysokie. Po dokonaniu zakupu samochodu przychodzi pora na dostarczenie pojazdu do Polski. Jeśli nie ma on ważnego ubezpieczenia OC, konieczny będzie transport lawetą, co stanowi poważny wydatek. Kierowcy mogą też zdecydować się na wykupienie krótkoterminowej polisy, co będzie ich kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych i pozwoli na samodzielny powrót do kraju. Należy pamiętać o zakupie tymczasowych tablic wywozowych, które wraz z opłatą administracyjną kosztują około 80-200 euro. Kolejne wydatki czekające nowego właściciela to koszt paliwa oraz opłaty za przejazd autostradą.

Niemcy, inne kraje europejskie, czy USA – skąd najlepiej sprowadzić samochód?

Koszty sprowadzenia samochodu z zagranicy różnią się w zależności od tego, z którego państwa przyjeżdża nasze wymarzone auto. Wizja posiadania dobrego samochodu sprawia, że przyszli właściciele samochodu są gotowi pokonać wiele trudności, by w końcu wejść w posiadanie upragnionej maszyny. W 2022 roku średni koszt sprowadzenia auta z Niemiec wynosił nieco ponad 1500 złotych. Transport z tego kraju jest stosunkowo tani – wszystko ze względu na niewielką odległość. Jak wygląda sytuacja w innych europejskich krajach? Najwięcej będzie nas kosztować sprowadzenie pojazdu z Hiszpanii, gdzie trzeba liczyć się ze stawką przekraczającą 4000 złotych. Polacy często kupują holenderskie auta – za transport lawetą zapłacimy około 1700 złotych. Przewóz pojazdu z USA to wydatek rzędu kilku-kilkunastu tysięcy złotych.

Sprowadzenie samochodu z zagranicy to poważne wyzwanie – o czym należy pamiętać?

Decydując się na zakup auta z zagranicy, należy pamiętać o dodatkowych kosztach oraz konieczności załatwienia wielu ważnych dokumentów. Procedura bywa utrudniona ze względu na barierę językową i trudności z weryfikacją faktycznego stanu technicznego pojazdu. Ze względu na liczne przeszkody, wielu potencjalnych kupców wybiera pomoc pośrednika, który może sprowadzić auto na zamówienie. Warto skorzystać z usług profesjonalistów – odwiedź stronę https://carforfriend.pl/jakiego-auta-szukasz/ i sprawdź, jak łatwe, przyjemne i bezpieczne może być sprowadzenie samochodu z zagranicy.