0 9 min 4 godziny

Odzyskiwanie danych Podstawy odzyskiwania danych

Osoby chcące przywrócić utracone dane mogą się zastanawiać, jak to zrobić. W tym artykule przedstawimy ogólny zarys odzyskiwania danych, w tym co się z tym wiąże, jak można to zrobić i czy należy to zrobić samodzielnie, czy zlecić profesjonaliście. Choć odzyskiwanie danych jest często procesem łatwym, jest też kosztowne i wymaga czasu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak można odzyskać utracone dane i zaoszczędzić pieniądze!

Odzyskiwanie danych to odzyskiwanie lub przywracanie informacji cyfrowych, które z jakiegoś powodu nie są już dostępne.

Odzyskiwanie danych to proces przywracania utraconych lub usuniętych informacji z komputera. Niezależnie od tego, czy informacje zostały usunięte przypadkowo, czy też komputer uległ awarii i utracił wszystkie dane, odzyskiwanie danych może pomóc w ich przywróceniu. Oto kilka typowych scenariuszy, które wymagają odzyskania danych. Poniżej wymieniono najczęstsze rodzaje odzyskiwania danych. Niektóre rodzaje odzyskiwania danych obejmują:

Pliki, które z jakiegoś powodu nie są już dostępne, można przywrócić, jeżeli tablica alokacji plików jest nienaruszona. Plik może nadal istnieć na dysku twardym, a w jego przywróceniu może pomóc specjalistyczne oprogramowanie. Jeżeli jednak plik zostanie nadpisany lub uszkodzony w inny sposób, jego odzyskanie może okazać się niemożliwe. Istnieją jednak pewne techniki odzyskiwania danych po utracie danych, w tym korzystanie ze specjalistycznego oprogramowania i ręczne odtwarzanie nagłówków plików.

Napędy posiadają obszar systemowy, który nie jest dostępny dla użytkownika końcowego. Obszar ten zawiera oprogramowanie układowe i dane adaptacyjne, które pomagają dyskowi pracować w normalnych warunkach. Obszar systemowy rejestruje lokalizacje uszkodzonych sektorów, aby w przyszłości można było kontynuować zapisywanie danych. W takich sytuacjach pomocne są również usługi odzyskiwania danych. Mogą one pomóc w uratowaniu ważnych danych.

Wiele osób posiada kopie zapasowe plików, ale gdy taka sytuacja ma miejsce, należy skontaktować się ze specjalistą ds. odzyskiwania danych. Przywróci on pliki i pomoże odnaleźć brakujące dane cyfrowe w systemie. Oprócz przypadkowego skasowania pliku, usunięcie pliku cyfrowego może kosztować firmę czas i zaufanie. Dlatego tak ważne jest zainwestowanie w dobrą aplikację lub oprogramowanie do odzyskiwania danych, które pomoże odzyskać utracone lub usunięte dane.

Może być wykonywana przez osoby nieposiadające specjalistycznej wiedzy na temat sprzętu napędowego

Gdy dysk twardy ulegnie awarii, można zrobić kilka rzeczy, aby uratować znajdujące się na nim dane. O ile technik może zdiagnozować problem i wykonać naprawę, o tyle odzyskiwanie danych można przeprowadzić samodzielnie, korzystając ze specjalistycznego oprogramowania. Jeśli dysk twardy nie jest fizycznie uszkodzony, można spróbować wykonać obraz nośnika. Jest to szczególnie przydatne, gdy dysk jest podzielony na partycje.

Mimo że istnieją narzędzia i metody, które można stosować samodzielnie, należy być świadomym związanego z nimi ryzyka. Chociaż odzyskiwanie danych może być wykonywane przez osoby nieposiadające żadnej wiedzy o sprzęcie dyskowym, istnieje również kilka czynności, których należy unikać. Po pierwsze, należy unikać stosowania się do wszelkich „mądrości ludowych”, które mówią, jak naprawić dysk. Niektóre popularne mity i praktyki mogą spowodować uszkodzenie danych i mogą być niebezpieczne.

To kosztuje

Odzyskiwanie danych kosztuje. Ilość danych, które trzeba odzyskać, nie jest czynnikiem decydującym o wysokości kosztów. Większość renomowanych firm zajmujących się odzyskiwaniem danych pobiera zryczałtowaną opłatę plus stawkę godzinową, która zwykle oscyluje wokół 150 USD za godzinę, choć może wynosić nawet 300 USD. Należy jednak pamiętać, że istnieje wiele różnych typów dysków twardych, a niektóre z nich mogą wymagać bardziej intensywnej naprawy niż inne.

Ważne jest, aby pamiętać, że odzyskiwanie danych z dużego dysku twardego jest łatwiejsze niż z małego dysku SSD. Nawet mały dysk twardy może zawierać dużą ilość informacji i o wiele łatwiej jest odzyskać dane z dysku twardego o pojemności dwóch terabajtów niż z małego dysku zawierającego tylko kilka megabajtów. Ponadto należy pamiętać, że proces odzyskiwania danych trwa kilka dni, a jedne z najdroższych usług odzyskiwania danych są często zlokalizowane w Stanach Zjednoczonych i za granicą.

Istnieją dwie kategorie usług w zakresie odzyskiwania danych: Poziom 1 i Poziom 2. W przypadku problemu na Poziomie 1 koszt urządzenia flash USB wyniesie około 350 USD, natomiast w przypadku awarii na Poziomie 2 koszt wyniesie od 500 do 1500 USD. Jeśli problem jest bardziej złożony, usługa odzyskiwania danych na Poziomie 3 może kosztować nawet 1500 USD lub więcej. Należy również pamiętać, że proces odzyskiwania danych może być kosztowny, zwłaszcza w przypadku niedoświadczonych użytkowników lub osób, które korzystają z urządzenia po raz pierwszy.

Choć wartość danych rośnie, ich przywracanie niekoniecznie jest tańsze. W zależności od wielkości firmy trzeba będzie zainwestować w usługi odzyskiwania danych. Jeśli jesteś małą firmą, ważne jest, abyś zdawał sobie sprawę z kosztów. Na przykład koszt pojedynczego dysku twardego może wynieść około 2450 USD, a o naruszeniu danych trzeba poinformować każdego klienta. Nawet jeśli posiadasz kopię każdego pliku, jego odnalezienie może nie być łatwe.

To wymaga czasu

Często ilość danych, które trzeba odzyskać, jest ogromna. W przeciwieństwie do mniejszych plików, dane prawdopodobnie nie będą znajdować się w jednym miejscu na dysku. Zamiast tego będą one rozproszone po całym urządzeniu, co wymaga znacznej ilości czasu na znalezienie i zebranie każdego pliku przez specjalistę ds. odzyskiwania danych. Czas poświęcony na zbieranie i lokalizowanie danych może być także znacznie dłuższy niż oczekiwany przez klienta.

Czas realizacji różni się w przypadku różnych usług odzyskiwania danych. Zazwyczaj rozpoczyna się od zdiagnozowania problemu i ilości danych, które należy odzyskać. Czas realizacji zależy od rodzaju danych i rozmiaru dysku. Na ogół przypadki przypadkowego usunięcia danych, formatowania i wirusów są rozwiązywane w ciągu 48 godzin. Natomiast odzyskiwanie zaawansowanych danych trwa od siedmiu do dziesięciu dni, a czas ten może się wydłużyć, jeśli części zamienne są niedostępne.

Proces odzyskiwania danych zależy od kilku czynników. Często problem tkwi w tabeli alokacji plików, która uległa uszkodzeniu. Niemniej jednak nawet w przypadku fizycznego uszkodzenia lub utraty pliku nadal można go odzyskać. Oprogramowanie do odzyskiwania danych jest specjalnie zaprojektowane tak, aby spełniało określone standardy, co sprawia, że z niektórych typów dysków twardych można odzyskać dane szybciej niż z innych. Różni się ono także w zależności od dysku, dlatego niektóre rozwiązania do odzyskiwania danych mogą być bardziej skuteczne w przypadku niektórych dysków niż innych.

Wymaga planu tworzenia i przywracania kopii zapasowych

Istnieją dwa podstawowe typy kopii zapasowych – pełne kopie zapasowe i różnicowe kopie zapasowe. Fizyczna kopia zapasowa zawiera kompletną listę danych, takich jak pliki i foldery, i często jest najwygodniejszą i najprostszą metodą przywracania bazy danych. Pełna kopia zapasowa wymaga jednak największej ilości miejsca w pamięci, a jej wykonanie może trwać bardzo długo. Natomiast kopia różnicowa jest przyrostowa, co oznacza, że tworzy kopię zapasową tylko tych plików, które uległy zmianie od czasu utworzenia ostatniej pełnej kopii zapasowej.

Dane adresowe:

AKTE Odzyskiwanie danych – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 898 784
Telefon: 784 380 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]