0 3 min 2 lata

Samodzielna aranżacja mieszkania

Posiadanie własnego mieszkania, jest niejednokrotnie marzeniem każdego młodego człowieka. Nie wszyscy mogą pozwolić sobie na jego zakup choćby ze względu na stan materialny. Jednak, kiedy zdarza się taka okazja, zaciągają kredyt w banku by spełnić marzenie o własnym m2. Konieczność posiadania wkładu własnego, determinuje fakt, że budżet na wykończenie lub odświeżenie mieszkania jest mocno okrojony. Trzeba wybierać pomiędzy koniecznymi a mniej potrzebnymi rozwiązaniami. Wtedy też mamy okazję do wykazania się zdolnościami projektowania wnętrz. W dzisiejszych czasach wiele rzeczy możemy zrobić sami, bez pomocy profesjonalisty.

Po pierwsze – pomiary. Nie ma znaczenia czy zakupione mieszkanie jest od deweloper czy też z rynku wtórnego. Mapki dotyczące powierzchni mieszkania, mogą zawsze zawierać pewne nieścisłości. Szczególnie gdy tynki nie do końca były równo kładzione. W mieszkaniach pochodzących z czasów PRL częstym zjawiskiem są nierówne podłogi czy krzywe ściany. Trzeba wykonać samodzielnie pomiary ponownie by niknąć późniejszych komplikacji przy ustawieniu czy też zamówieniu mebli.

Programy do projektowania wnętrz. Kreatywni architekci pomału odchodzą do lamusa. Większość przygotowywanych przez nich projektów jest wykonywana w specjalnych programach. Część z nich od jakiegoś czasu jest również dostępna dla zwykłych użytkowników. Przy ich pomocy można samodzielnie stworzyć wizualizację pokoju. Salon meblowy Bielsko również posiada w ofercie takie program. Stworzony projekt umożliwia późniejsze zamówienie mebli zgodnych z wymiarami naszych pomieszczeń.

Podział na strefy. Im mniejsze mieszkanie tym ważniejsza jest funkcjonalność mieszkania. Projektując poszczególne pomieszczenia warto zwrócić uwagę na podział zgodny z kierunkami geograficznymi. Strefa dzienna, czyli pokój dzienny i inne pokoje, powinny znaleźć się w części południowej lub południowo zachodniej. Da to gwarancję dużego nasłonecznienia w ciągu dnia. Strefa jadalna, czyli kuchnia z jadalnią, spokojnie mogą być usytuowane w części północnej. To pomieszczenia często o podwyższonej temperaturze i nie wymagają dużego nasłonecznienia. Natomiast strefa wypoczynkowa, czyli sypialnia powinna znajdować się po stornie wschodniej lub południowo-wschodniej. Z rana będzie nas budzić piękne wschodzące słońce, bez ryzyka zbytniego nasłonecznienia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.